
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F11MPFAFB#30
Manufacturer:
Package:
100-LFQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3105
5.3105
10
4.77185
47.7185
25
4.51136
112.784
90
3.909668
351.87012
270
3.70919
1001.4813
450
3.328249
1497.71205
990
2.806965
2778.89535
2430
2.6733
6496.119
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/L1A |
| Package | Tray |
| RAM Size | 5.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 79 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 14x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F11 |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |