
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F11NGFAFB#30
Manufacturer:
Package:
48-LQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 48LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.655
4.655
10
4.1781
41.781
25
3.9501
98.7525
80
3.423448
273.87584
250
3.24786
811.965
500
2.914296
1457.148
1000
2.45784
2457.84
2500
2.3408
5852
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/H1D |
| Package | Tray |
| RAM Size | 5.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 22 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 5x8/10b SAR, Sigma-Delta; D/A 1x8/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F11 |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |