
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F11NMGAFB#30
Manufacturer:
Package:
80-LQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.073
5.073
10
4.55335
45.5335
25
4.30502
107.6255
119
3.730944
443.982336
238
3.539586
842.421468
476
3.176078
1511.813128
952
2.67862
2550.04624
2499
2.544689
6359.177811
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 24MHz |
| Series | RL78/H1D |
| Package | Tray |
| RAM Size | 5.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 46 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 5x8/10b SAR, Sigma-Delta; D/A 1x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F11 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |