
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F11W68ASM#30
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.254
1.254
10
1.11815
11.1815
25
1.06134
26.5335
80
0.871862
69.74896
240
0.814938
195.58512
480
0.720195
345.6936
960
0.568575
545.832
2400
0.53067
1273.608
5040
0.5054
2547.216
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | RL78/G1N |
| Package | Tray |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | POR, WDT |
| Connectivity | CSI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 16 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x8/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F11 |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 5.5V |