
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F12068ASP#30
Manufacturer:
Package:
20-LSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
16BIT MCU RL78/G15 8K 20LSSOP -4
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.3661
13.661
25
1.29694
32.4235
100
1.065425
106.5425
250
0.995904
248.976
500
0.880118
440.059
1000
0.69483
694.83
2500
0.648508
1621.27
5000
0.616084
3080.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 16MHz |
| Series | RL78/G15 |
| Package | Tube |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSI, I²C, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 17 |
| Core Processor | RL78 |
| Package / Case | 20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 11x8/10b SAR |
| Oscillator Type | External |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-LSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |