
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F21244SDFP#V2
Manufacturer:
Package:
52-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.5545
10.5545
10
9.5304
95.304
25
9.08732
227.183
160
7.890406
1262.46496
320
7.53579
2411.4528
480
6.870856
3298.01088
960
5.984297
5744.92512
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | R8C/2x/24 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | POR, Voltage Detect, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 41 |
| Core Processor | R8C |
| Package / Case | 52-LQFP |
| Product Status | Not For New Designs |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F21244 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 52-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V ~ 5.5V |