
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F21258SNFP#V2
Manufacturer:
Package:
52-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.9155
10.9155
10
10.0301
100.301
25
9.61438
240.3595
160
8.471093
1355.37488
320
8.055316
2577.70112
480
7.535618
3617.09664
960
6.9293
6652.128
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | R8C/2x/25 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 3K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | POR, Voltage Detect, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 41 |
| Core Processor | R8C |
| Package / Case | 52-LQFP |
| Product Status | Not For New Designs |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F21258 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 52-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V ~ 5.5V |