
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F21276KFP#U0
Manufacturer:
Package:
32-LQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.569
8.569
10
7.73775
77.3775
25
7.37808
184.452
80
6.406211
512.49688
250
6.118266
1529.5665
500
5.578419
2789.2095
1000
4.858623
4858.623
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | R8C/2x/27 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Peripherals | LED, POR, Voltage Detect, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 25 |
| Core Processor | R8C |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Product Status | Not For New Designs |
| Data Converters | A/D 12x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F21276 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |