
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F212A7SNFA#V2
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.7065
10.7065
10
9.83725
98.3725
25
9.4297
235.7425
90
8.308491
747.76419
270
7.900694
2133.18738
450
7.390981
3325.94145
990
6.7963
6728.337
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | R8C/2x/2A |
| Package | Tray |
| RAM Size | 2.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 55 |
| Core Processor | R8C |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Not For New Designs |
| Data Converters | A/D 12x10b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F212A7 |
| Program Memory Size | 48KB (48K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V ~ 5.5V |