
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F212AASDFP#V2
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.673
12.673
10
11.647
116.47
25
11.1644
279.11
160
9.836832
1573.89312
320
9.354061
2993.29952
480
8.750574
4200.27552
960
8.0465
7724.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | R8C/2x/2A |
| Package | Tray |
| RAM Size | 7K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 55 |
| Core Processor | R8C |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Not For New Designs |
| Data Converters | A/D 12x10b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F212AA |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V ~ 5.5V |