
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F21324CNSP#U0
Manufacturer:
Package:
20-LSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.156
6.156
10
5.53185
55.3185
25
5.22956
130.739
100
4.532165
453.2165
250
4.299738
1074.9345
500
3.85814
1929.07
1000
3.253854
3253.854
2500
3.098919
7747.2975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 20MHz |
| Series | R8C/3x/32C |
| Package | Tube |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 15 |
| Core Processor | R8C |
| Package / Case | 20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F21324 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-LSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |