
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51111ADFL#3A
Manufacturer:
Package:
48-LQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.945
2.945
10
2.64195
26.4195
25
2.49242
62.3105
80
2.123488
169.87904
250
1.99386
498.465
500
1.744618
872.309
1000
1.445548
1445.548
2500
1.345856
3364.64
5000
1.3167
6583.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RX111 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 30 |
| Core Processor | RX |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F51111 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |