
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51111ADLF#UA
Manufacturer:
Package:
64-FLGA (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64FLGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8025
2.8025
10
2.51655
25.1655
25
2.37918
59.4795
80
2.061861
164.94888
230
1.956088
449.90024
490
1.755192
860.04408
980
1.48029
1450.6842
2450
1.4098
3454.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RX111 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, USB OTG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 46 |
| Core Processor | RX |
| Package / Case | 64-WFLGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 14x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F51111 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-FLGA (5x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |