
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51113AGNF#2A
Manufacturer:
Package:
40-HWQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RX111 64K HWQFN40 -40/
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.261
2.261
10
2.03395
20.3395
25
2.00222
50.0555
40
1.997138
79.88552
80
1.784575
142.766
230
1.725903
396.95769
490
1.719633
842.62017
980
1.601292
1569.26616
4900
1.449434
7102.2266
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RX111 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 24 |
| Core Processor | RX |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 40-HWQFN (6x6) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |