
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51116ADFL#3A
Manufacturer:
Package:
48-LQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9425
3.9425
10
3.5378
35.378
25
3.344
83.6
80
2.898212
231.85696
250
2.749604
687.401
500
2.467226
1233.613
1000
2.080785
2080.785
2500
1.9817
4954.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RX111 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 30 |
| Core Processor | RX |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 10x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F51116 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |