
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51118ADFK#3A
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.7665
5.7665
10
5.1756
51.756
25
4.89288
122.322
90
4.240382
381.63438
270
4.022936
1086.19272
450
3.609744
1624.3848
990
3.04437
3013.9263
2430
2.8994
7045.542
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RX111 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, USB OTG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 46 |
| Core Processor | RX |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 14x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F51118 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |