
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51303ADFN#30
Manufacturer:
Package:
80-LFQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LFQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7335
3.7335
10
3.3554
33.554
25
3.17224
79.306
119
2.749091
327.141829
238
2.608149
620.739462
476
2.340278
1113.972328
952
1.97373
1878.99096
2499
1.875034
4685.709966
4998
1.862
9306.276
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RX130 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 68 |
| Core Processor | RX |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 17x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F51303 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LFQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |