
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51305AGFN#30
Manufacturer:
Package:
80-LFQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RX130 128K LFQFP80 -40
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4105
3.4105
10
3.09795
30.9795
25
3.03088
75.772
40
3.01435
120.574
119
2.702874
321.642006
238
2.693012
640.936856
476
2.594602
1235.030552
952
2.466675
2348.2746
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | RX130 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 68 |
| Core Processor | RX |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 17x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LFQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |