
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51403ADFJ#30
Manufacturer:
Package:
32-LQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RX140 64K LQFP32 -40/+
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9
1.9
10
1.73565
17.3565
25
1.68834
42.2085
40
1.679838
67.19352
80
1.501475
120.118
250
1.497162
374.2905
500
1.474571
737.2855
1000
1.411966
1411.966
5000
1.314591
6572.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RX140 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, Touch-Sense, TRNG, WDT |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 23 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |