
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51403ADFK#30
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RX140 64K LQFP64 -40/+
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
1.995
19.95
25
1.9646
49.115
40
1.959375
78.375
90
1.75085
157.5765
270
1.693356
457.20612
450
1.687181
759.23145
990
1.571082
1555.37118
4950
1.422093
7039.36035
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RX140 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, Touch-Sense, TRNG, WDT |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 53 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 15x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |