
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51403ADNE#30
Manufacturer:
Package:
48-HWQFN (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RX140 64K HWQFN48 -40/
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.071
2.071
10
1.89335
18.9335
25
1.84186
46.0465
40
1.83255
73.302
80
1.638038
131.04304
416
1.633288
679.447808
832
1.584914
1318.648448
1248
1.54033
1922.33184
4992
1.434101
7159.032192
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RX140 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, Touch-Sense, TRNG, WDT |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 39 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 11x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-HWQFN (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |