
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51405ADFM#30
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RX140 128K LFQFP64 -40
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3155
3.3155
10
3.00485
30.0485
25
2.93968
73.492
40
2.923625
116.945
160
2.621468
419.43488
320
2.611911
835.81152
480
2.516455
1207.8984
960
2.392385
2296.6896
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RX140 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, Touch-Sense, TRNG, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 53 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 15x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |