
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51406ADFM#30
Manufacturer:
Package:
64-LFQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RX140 256K LFQFP64 -40
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.724
3.724
10
3.3782
33.782
25
3.30486
82.6215
40
3.286762
131.47048
160
2.94708
471.5328
320
2.936364
939.63648
480
2.829062
1357.94976
960
2.689574
2581.99104
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RX140 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, Touch-Sense, TRNG, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 53 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 15x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |