
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51406ADFN#30
Manufacturer:
Package:
80-LFQFP (12x12)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
32BIT MCU RX140 256K LFQFP80 -40
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9045
3.9045
10
3.54635
35.4635
25
3.46902
86.7255
40
3.4504
138.016
119
3.093646
368.143874
238
3.082351
733.599538
476
2.969728
1413.590528
952
2.823305
2687.78636
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RX140 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, Touch-Sense, TRNG, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 69 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 18x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 80-LFQFP (12x12) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |