
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51406BGFK#30
Manufacturer:
Package:
64-LQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.548
5.548
10
4.9856
49.856
25
4.71314
117.8285
90
4.084791
367.63119
270
3.875297
1046.33019
450
3.477294
1564.7823
990
2.93265
2903.3235
2430
2.793
6786.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RX140 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, Touch-Sense, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 53 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 15x12b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F51406 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |