
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F51406BGNE#30
Manufacturer:
Package:
48-HWQFN (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.396
5.396
10
4.84405
48.4405
25
4.57938
114.4845
80
3.968625
317.49
416
3.765154
1566.304064
832
3.378456
2810.875392
1248
2.849306
3555.933888
2496
2.706835
6756.26016
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 48MHz |
| Series | RX140 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | AES, DMA, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 39 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 11x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-HWQFN (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |