
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F52316CDLF#U0
Manufacturer:
Package:
64-FLGA (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64FLGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.5195
5.5195
10
4.9609
49.609
25
4.68996
117.249
80
4.064812
325.18496
230
3.856297
886.94831
490
3.460252
1695.52348
980
2.918286
2859.92028
2450
2.772376
6792.3212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 54MHz |
| Series | RX200 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SD/SDIO, SPI, SSI, USB OTG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 43 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 64-WFLGA |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 12x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F52316 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-FLGA (5x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |