
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F52318BDND#U0
Manufacturer:
Package:
64-HWQFN (9x9)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0465
8.0465
10
7.27035
72.7035
25
6.93196
173.299
80
6.019086
481.52688
260
5.748592
1494.63392
520
5.241368
2725.51136
1040
4.565064
4747.66656
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 54MHz |
| Series | RX200 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, SCI, SD/SDIO, SPI, SSI, USB OTG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 43 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Not For New Designs |
| Data Converters | A/D 12x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | R5F52318 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 64-HWQFN (9x9) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |