
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F523E6AGNF#20
Manufacturer:
Package:
40-HWQFN (6x6)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 40HWQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.079
14.079
10
12.9371
129.371
25
12.40092
310.023
80
10.926188
874.09504
230
10.389941
2389.68643
490
9.71964
4762.6236
980
8.9376
8758.848
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Speed | 32MHz |
| Series | - |
| Package | Tray |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | 8K x 8 |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 20 |
| Core Processor | RXv2 |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 4x12b, 8x24b Sigma-Delta |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Base Product Number | R5F523 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 40-HWQFN (6x6) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |