R5F61622N50LGV
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F61622N50LGV
Package:
145-TFLGA (9x9)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 145TFLGA
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 50MHz
Series H8® H8SX/1600
Package Tray
RAM Size 24K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, SCI, SmartCard
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 74
Core Processor H8SX
Package / Case 145-TFLGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b, 6x16b; D/A 2x8b
Oscillator Type External
Base Product Number R5F61622
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)
Supplier Device Package 145-TFLGA (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V