R5F61644N50BGV
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F61644N50BGV
Package:
176-LFBGA (13x13)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 176LFBGA
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 50MHz
Series H8SX/1648
Package Tray
RAM Size 40K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, Smart Card, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 97
Core Processor H8SX
Package / Case 176-LFBGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 12x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type External
Base Product Number R5F61644
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)
Supplier Device Package 176-LFBGA (13x13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V