R5F61658MN50FPV
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F61658MN50FPV
Package:
120-LQFP (14x14)
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 120LQFP
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 50MHz
Series H8® H8SX/1600
Package Tray
RAM Size 56K x 8
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 75
Core Processor H8SX
Package / Case 120-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type External
Base Product Number R5F61658
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 120-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V