R5F61663MN50FPV
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F61663MN50FPV
Package:
144-LFQFP (20x20)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 384KB FLSH 144LFQFP
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 50MHz
Series H8® H8SX/1600
Package Tray
RAM Size 40K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 92
Core Processor H8SX
Package / Case 144-LQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type External
Base Product Number R5F61663
Program Memory Size 384KB (384K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)
Supplier Device Package 144-LFQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V