R5F61663RD50BGV
Renesas Electronics America Inc
Product No:
R5F61663RD50BGV
Package:
176-LFBGA (13x13)
Description:
IC MCU 32BIT 384KB ROM 176LFBGA
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
Speed 50MHz
Series H8SX/1668R
Package Tray
RAM Size 40K x 8
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 92
Core Processor H8SX
Package / Case 176-LFBGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b SAR; D/A 2x8b
Oscillator Type External, Internal
Base Product Number R5F61663
Program Memory Size 384KB (384K x 8)
Program Memory Type ROM
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 176-LFBGA (13x13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V