R5M-243.3S/SMD
Recom Power
Product No:
R5M-243.3S/SMD
Manufacturer:
Recom Power
Description:
5W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE' S
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 26
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series R5M (5W)
Package Tube
Features -
Efficiency 77%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 3.3 W
Package / Case 7-SMD Module, 6 Leads
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number -
Control Features -
Size / Dimension 0.52" L x 0.36" W x 0.40" H (13.2mm x 9.1mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A