R60DI43304030J
KEMET
Product No:
R60DI43304030J
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 63VDC RADIAL
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 3.3 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Base Product Number R60DI
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C