R60DI43304030K
KEMET
Product No:
R60DI43304030K
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 751
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 3.3 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Base Product Number R60DI
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C