R60DI44704030K
KEMET
Product No:
R60DI44704030K
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 275
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Base Product Number R60DI
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C