R60DW6100AA50K
KEMET
Product No:
R60DW6100AA50K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 100UF 10% 63VDC RAD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 26
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr KEMET
Series R60
Package Box
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 100 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Base Product Number R60DW
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 1.579" (40.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C