R60EI41005030K
KEMET
Product No:
R60EI41005030K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series R60
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Base Product Number R60EI
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C