R60EN51004030K
KEMET
Product No:
R60EN51004030K
Description:
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 462
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Base Product Number R60EN
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.870" (22.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C