R60ER51005040K
KEMET
Product No:
R60ER51005040K
Description:
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 48
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series R60
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Base Product Number R60ER
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.673" (17.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C