R60ER54705040K
KEMET
Product No:
R60ER54705040K
Description:
CAP FILM 47UF 10% 100VDC RAD
Series R60
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Base Product Number R60ER
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 1.303" (33.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C