R60II41004030K
KEMET
Product No:
R60II41004030K
Description:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 233
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series R60
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Base Product Number R60II
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C