R60IN41504030K
KEMET
Product No:
R60IN41504030K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr KEMET
Series R60
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1.5 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Base Product Number R60IN
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.634" (16.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C