R60IN43305030J
KEMET
Product No:
R60IN43305030J
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 250
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 3.3 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Base Product Number R60IN
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.791" (20.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C