R60IW5220AA30K
KEMET
Product No:
R60IW5220AA30K
Description:
CAP FILM 22UF 10% 250VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 260
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series R60
Package Box
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Base Product Number R60IW
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 1.579" (40.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C