R60PF2220AA30K
KEMET
Product No:
R60PF2220AA30K
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD
User Guide
Mfr KEMET
Series R60
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.022 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Base Product Number R60PF
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C