R60PN3330AA30J
KEMET
Product No:
R60PN3330AA30J
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 233
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.33 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Base Product Number R60PN
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.732" (18.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C