
KEMET
Product No:
R75MR41504030J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3465
2.3465
10
1.8962
18.962
40
1.655138
66.20552
288
1.241432
357.532416
576
1.103501
635.616576
1152
0.965561
1112.326272
2592
0.931076
2413.348992
5184
0.896591
4647.927744
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | R75 |
| Package | Tray |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm) |
| Base Product Number | R75MR |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.870" (22.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |